Natokinaza je enzim izdvojen iz tradicionalnog japanskog jela nattō, koje se sprema fermentacijom soje dodavanjem bakterije Bacillus subtilis natto.
Poznato je da stanovnici azijskog kontinenta, naročito Japana, značajno manje obolevaju i umiru od kardiovaskularnih bolesti u poređenju sa ostatkom sveta. Mogući razlog njihove dugovečnosti i manjeg kardiovaskularnog rizika jeste hrana koju redovno konzumiraju. U njihovoj ishrani je u velikoj meri zastupljena soja, čijom se fermentacijom sprema nattō. Natokinaza je otkrivena i izolovana iz nattō 1987. godine. Tada je uočeno da ovaj enzim efikasno razlaže fibrin - protein važan za formiranje krvnog ugruška.
Natokinaza razlaže krvne ugruške procesom fibrinolize (razgradnje fibrina), a pored toga smanjuje krvni pritisak, utiče na proces ateroskleroze i blokira slepljivanje trombocita. Zbog većeg broja korisnih kardiovaskularnih efekata, natokinaza se može koristiti u prevenciji i terapiji kardiovaskularnih bolesti.
Oštećeni krvni sudovi predstavljaju pogodno tlo za formiranje krvnih ugrušaka koji mogu zaustaviti protok krvi kroz određeni deo tela. U slučaju formiranja manjeg ugruška, naš organizam poseduje sopstveni sistem za njihovo razlaganje. Tada enzim plazmin u najvećoj meri razlaže formirane krvne ugruške. Međutim, veći krvni ugrušak može blokirati protok krvi srce ili mozak, i dovesti do srčanog ili moždanog udara. U tim situacijama je potrebno poboljšati fibrinolizu različitim lekovima i sprečiti dalje formiranje krvnog ugruška.
Natokinaza razlaže krvne ugruške 4 puta snažnije od plazmina. Ovo postiže pomoću nekoliko mehanizma koji zajedno dovode do snažne fibrinolize:
Fibrin je protein koji tokom zgrušavanja krvi formira mrežu i stabilizuje krvni ugrušak. Natokinaza direktno razlaže fibrin, isecajući ga na sitnije molekule.
Urokinaza predstavlja enzim normalno prisutan u našem organizmu i koji pretvara plazminogen u njegovu aktivnu formu plazmin. Dalje plazmin razgrađuje fibrin, a natokinaza pospešuje ceo ovaj proces jer povećava pretvaranje prourokinaze u urokinazu.
tAP normalno aktivira plazminogen i prevodi ga aktivnu formu plazmin, koji dalje razgrađuje fibrinska vlakna. Natokinaza dodatno aktivira tAP i povećava razgradnju krvnog ugruška.
Natokinaza dovodi do smanjenja kako sistolnog, tako i dijastolnog arterijskog pritiska. Smanjenje krvnog pritiska se delimično može objasniti blokadom angiotenzin-konvertujućeg enzima (ACE). Ovim mehanizmom deluje velika grupa lekova koji se koriste u lečenju hipertenzije (tzv. ACE inhibitori).
U osnovi brojnih kardiovaskularnih oboljenja nalazi se ateroskleroza. Kod ateroskleroze se masnoće talože u zidu krvnog suda i formira se plak koji postepeno sužava lumen krvnog suda. Pokazalo se da primena natokinaze smanjuje veličinu aterosklerotskog plaka. Takođe, uočeno je da natokinaza u većoj meri smanjuje aterosklerozu u poređenju sa statinima (lekovima koji se koriste u terapiji povišenih masnoća u krvi).
Natokinaza blokira slepljivanje trombocita, što dodatno sprečava stvaranje krvnog ugruška. Takođe je uočeno da ovaj enzim smanjuje slepljivanje eritrocita i smanjuje gustinu krvi.
Eksperimentalna istraživanja su pokazala da natokinaza ima sposobnost razgradnje još jedne vrste proteina. Reč je o amiloidnim fibrilima koji se talože u mozgu osoba sa Alchajmerovom bolešću. Pored toga, na eksperimentalnom modelu akutnog moždanog udara uočeno je da natokinaza može ograničiti ovaj region i tako sačuvati okolno tkivo mozga.